نکاتی از دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی

کارورزی طرح جدیدی است که به تازگی از سوی دولت تصویب شده است.در این طرح کلیه دانش آموختگان دانشگاهی جویای کار و متقاضی کارورزی تحت پوشش این طرح می باشد.

در مقاله گذشته در همین موضوع با عنوان طرح کارورزی ، کارآموزی برای فارغ التحصیلان بیکار به بررسی این طرح پرداختیم و چند مورد از مزیت های خوب این طرح را بیان کردیم.وزرات تعاون ، کار و رفاه اجتماعی دستورالعملی برای این طرح آماده کرده است که ما در این مقاله به نکاتی مهمی که کارفرمایان قبل از همکاری با کارورزان بایستی به آن توجه کنند پرداخته ایم:

 1. واحد پذیرنده کارورزان فقط از بین واحدهای اقتصادی فعال خصوصی و یا تعاونی می توانند انتخاب شود.
 2. دامنه پوشش این طرح کلیه دانش آموختگان تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی را شامل می شوند و البته هیچ گونه الزامی به استفاده از کارآموز در رشته تخصصی فارغ التحصیل شده نشده است.
 3. دانشجویان در حال تحصیل از شمول طرح خارج می باشد.
 4. موظفین به گذراندن طرح کارورزی در رشته های علوم پزشکی و متعهدین به اشتغال در دستگاه های اجرایی از دامنه پوشش این طرح خارج هستند.یعنی فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و یا فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان از این طرح نمی توانند استفاده کنند.
 5. کارفرمایان حتما بایستی دقت کنند که افراد انتخاب شده سابقه بیمه (تامین اجتماعی و خدمات کشوری )کمتر از ۳ ماه داشته باشند.
 6. واحد پذیرنده بایستی حتما دارای مجوز از دستگاه اجرایی ذیربط و مجوز آموزش کارورزی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را داشته باشد.
 7. واحد پذیرنده به ازای هر ۳ نفر شاغل بیمه شده ، صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز است.(واحدهای پذیرنده دارای مجو از وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر ۲ نفر شاغل بیمه شده ، مجاز به پذیرش یک نفر کارورز می باشد.
 8. چنانچه واحد پذیرنده یک یا دو نفر شاغل بیمه شده داشته باشد، صرفا مجاز به پذیرش یک نفر کارورز می باشد.
 9. واحد پذیرنده ای که دارای پروانه کسب می باشد ، حداقل باید یک سال از صدور آن گذشته باشد.
 10. چنانچه واحد پذیرنده پس از گذشت ۲ ماه از شروع دوره ، بدون دلیل موجه و مورد تایید دستگاه اجرایی استانی از ادامه آموزش کارورز امتناع ورزد مدت یک سال از پذیرش کارورز جایگزین محروم میگردد.
 11. طول دوره کارورزی حداقل ۴ ماه و حداکثر ۶ ماه است.
 12. مدت آموزش بر اساس استاندارهای آموزشی حداقل ۱۰ ساعت در ماه و هر روز حداقل ۴ ساعت و حداکثر ۸ ساعت است.
 13. واحد پذیرنده برای همکاری با کارورز یک قرارداد آموزشی در سه نسخه باید تنظیم کند که یک نسخه نزد کارورز ، یک نسخه نزد واحد پذیرنده و یک نسخه نزد اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان نگهداری شود.
 14. در موارد زیر دوره کارآموزی متوقف می شود :

الف : تعطیلی موقت واحد پذیرنده حداقل یک هفته و حداکثر ۳۰ روز

ب : عدم تامین مربی جایگزین در صورت عدم حضور مربی اصلی بیش از ۷ روز آموزش

 1. در موارد زیر قرارداد آموزشی بین کارورز و واحد پذیرنده فسخ می گردد.

الف : احراز اشتغال به کار و یا تحصیل کارورز

ب : غیبت غیر موجه کارورز در واحد پذیرنده بیش از ۵ روز

ج : تعطیلی بیش از یک ماه یا دائم واحد پذیرنده

د : اعلام کتبی واحد پذیرنده مبنی بر قطع آموزش کارورز به دستگاه اجرایی

ه : انصراف کتبی کارورز از ادامه شرکت در دوره

و : عدم رعایت مقررات انضباتی – آموزشی واحد پذیرنده توسط کارورز

ز : فوت و از کار افتادگی کارورز

 1. تمدید مجوز آموزشی واحد پذیرنده در هر حرفه ( فرصت آموزشی ) منوط به قبولی حداقل ۷۰ در صد از کارورزان در آزمون پایان دوره می باشد.
 2. در صورت عدم بازدهی قابل قبول واحد پذیرنده در ارائه خدمات آموزشی در هر حرفه ( فرصت آموزشی) بنابه تشخیص سازمان آموزش فنی و حرفه ای نسبت به لغو مجوز ارائه خدمات آموزشی در حرفه ( فرصت آموزشی ) مربوطه اقدام خواهد شد.
 3. در صورت بروز هر گونه اختلاف بین واحد پذیرنده و کارورز نظر کمیته مشترکی متشکل از نمایندگان سازمان آموزش فنی و حرفه ای ، دستگاه اجرایی و ناظر استانی لازم الاجرا خواهد بود.
حمایت های دولتی از طرح برای کارفرمایان :
 1. دستگاه ناظر ( وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی)موظف است بر اساس مقررات جاری صنعت بیمه و در قالب قرارداد با یکی از شرکت های بیمه گر مورد تامین بیمه مرکزی نسبت به پوشش بیمه مسئولیت مدنی ( بیمه حوادث) کارورزان اقدام نماید.
 2. کمک هزینه آموزشی کارورزی تا سقف معادل یک سوم حداقل دستمزد کشوری می باشد که به تناسب حضور در واحد پذیرنده در طول دوره کارورزی محاسبه و پس از موفقیت در آزمون فنی و حرفه ای ، توسط دستگاه ناظر به کارورزان مقطع کارشناسی و بالاتر پرداخت می گردد.
 3. واحدهای پذیرنده در کلان شهر ها ( تهران ، کرج ، تبریز ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، اهواز و قم ) مکلفندکمک هزیه ای حداقل معادل سهم پرداختی دولت و واحدهای پذیرنده مستقر در سایر نقاط کشور حداقل یک سوم معادل سهم پرداختی دولت به کارورز پرداخت نمایند.
 4. واحد های پذیرنده درصورت به کارگیری و جذب کارورزان مقاطع کارشناسی و بالاتر از مزایای معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت ۲ سال بهره مند می شوند.
 5. طرح کارورزی هیچ گونه تعهدی برای واحد پذیرنده کارورز جهت استخدام موقت و یا دائمی و مشمولیت قوانین کار تامین اجتماعی ایجاد نمی کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب‌ها

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published.

top