طرح کارورزی ، کارآموزی برای فارغ التحصیلان بیکار

کارورزی طرح جدیدی است که برای کمک به ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان بیکار به تازگی از سوی دولت تصویب شده است و قرار است از اول تیرماه ۱۳۹۶ اجرایی شود.

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ۴ هدف اصلی برای این طرح تعیین کرده است:

  • افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طرق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار.
  • فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش‌آموخته به بنگاه اقتصادی
  • ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب‌ و کار در دانش‌آموختگان
  • ارتقا اخلاق و صلاحیت حرفه‌ای دانش‌آموختگان.

کلیه دانش‌آموختگان دانشگاهی جویای کار و متقاضی کارورزی تحت پوشش این طرح می‌باشند. البته بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که دانشجویان در حال تحصیل،‌تا اتمام زمان تحصیل خود نمی‌توانند در این طرح ثبت نام کنند.

اما کارورزی و کارآموزی حلقه گم‌شده بین صنایع و کسب و کارهای ایرانی و دانشگاه ها می‌باشد. پیش از راه اندازی طرح کارورزی، مساله کارآموزی در کشور ما نادیده گرفته می‌شد و باعث به وجود آمدن یک خلا بین دانشگاه و صنعت می‌شد. این درحالی است که در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته دنیا کارورزی به عنوان یک حلقه مهم از تربیت دانشجویان برای بازار کار به حساب می‌آید. به طوری که بزرگترین و بهترین دانشگاه‌های دنیا از قبیل دانشگاه هاروارد و یا MIT و استنفورد با شرکت‌های بزرگ در زمینه کارآموزی قرارداد می‌بندند و تمامی این دانشجویان نیز کارآموزی را به عنوان یکی از موثرترین گام‌ها در آماده سازی خود برای ورود به فضای کسب‌وکار می‌دانند.

ما در این مقاله سعی کرده ایم برخی از بهترین مزیت‌های شرکت در این دوره را بیان کنیم:‌

تجربه عملی کار کردن بر روی پروژه‌های واقعی بدون داشتن مسئولیت بالا

دانشجویان معمولا در دانشگاه‌ها هرگز بر روی پروژه‌های واقعی کار نمی‌کنند و شرایط انجام و یا کار کردن در دنیای واقعی را نمی‌دانند. از طرفی هم زمانی که بلافاصله استخدام می‌شوند خود را مسئول انبوهی از وظایفی می‌بینند که قبلا آنها را انجام نداده اند و یا اطلاعی در مورد آنها نداشته‌اند. در دوره کارورزی فرصتی ایجاد می‌شود تا کارآموز با قرارگرفتن در کنار یک متخصص باتجربه از شرایط انجام وظایف و انجام پروژه‌های واقعی مطلع شود و در آینده بتواند اینگونه مسئولیت ها را به خوبی انجام دهد.

آشنایی با فضای کار و برترین کسب‌وکارها در حوزه تخصصی خود

کارآموز با شرکت در دوره کارورزی قبل از اینکه به طور رسمی در شرکت و یا سازمانی استخدام شود فرصت این را خواهد داشت تا اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد آن صنعت و همچنین فضای کسب‌وکار به دست آورد. این موضوع به انتخاب نهایی کارورز در شرکتی که می‌خواهد در آن کار کند بسیار کمک خواهد کرد.

یادگیری مهارت‌هایی که هیچ‌وقت در دانشگاه‌ها به دانشجویان آموزش داده نمی‌شوند.

یکی از ضعف‌های بزرگ سیستم آموزشی کشور ما متاسفانه همین مساله می‌باشد. معمولا موضوعاتی که در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود بسیار قدیمی بوده و عملا کارایی خود را در دنیای امروز از دست داده اند. امروزه دیگر هیچ کسب‌وکاری محاسبات و یا طراحی‌های مهندسی خود را به صورت دستی انجام نمی‌دهد،‌ اما می‌بینیم که درصد بسیار زیادی از وقت دانشجویان بر روی یادگیری این گونه مسائل تلف می‌شود. سازمان‌ها، مخصوصا شرکت‌های خصوصی به دلیل اینکه نیاز دارند تا از هزینه‌های خود بکاهند و فرصت حضور در بازارهای رقابتی امروز را داشته باشند، معمولا خیلی سریع خود را با آخرین روند‌های تکنولوژی و مهارتی در زمینه تخصصی خود همگام می‌سازند. از طرفی به دنبال این هستند تا بتوانند بهترین افراد را برای استخدام در شرکت خود آموزش دهند. این مساله فرصت بسیار خوبی برای کارآموزان جهت یادگیری این مهارت‌ها می‌دهد که قبلا در دانشگاه به آنها یاد داده نشده است.

شاید هم، راه‌اندازی یک استارتاپ!

چند سالی است که تب و تاب استارتاپ‌ها در ایران بسیار زیاد شده است و این روز‌ها همه افراد در مورد آنها صحبت می‌کنند. در شهر‌های بزرگ‌ هم اکثر جوانان آروزی راه اندازی یک استارتاپ برای خود دارند و یا هم اکنون بر روی ایده خود در حال کار می‌باشند. طرح کارورزی یک فرصت عالی برای یادگیری عملکرد‌های یک کسب‌وکار و صنعت می‌باشد. همچنین فرصت ایجاد ارتباط های حرفه‌ای نیز فراهم می‌کند که می‌تواند در آینده برای استارتاپ بسیار مفید باشد. از طرفی کارورز مشکلات و نیاز‌های صنعت را می‌تواند به خوبی درک کند که به ساخت و توسعه محصو.ل و یا خدمات مورد نیاز آن بازار می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر شما هم به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید و می‌خواهید استارتاپ خودتان را راه‌اندازی کنید، توصیه ما به شما حضور در یک دوره کارورزی می‌باشد.

همچنین مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای تدبیرنگر نیز یک دوره کارآموزی با عنوان دوره کارآموزی راه اندازی استارتاپ طراحی کرده است. دوره کارآموزی یک فرصت یادگیری همراه با کسب تجربه است که در آن شما مهارت‌های مختلفی را با کار در دنیای واقعی می‌آموزید. شما می توانید بهترین مسیر‌های شغلی را شناسایی کنید و یک شبکه ارتباطی ارزشمند در اکوسیستم کارآفرینی ایران ایجاد کنید.

اگر می خواهید در یک استارتاپ کار کنید و یا در آینده استارتاپ خود را راه بیاندازید آموزش‌ها و تجربه های این دوره بهترین مسیر را برای شما مشخص می‌کنند.

این دوره با حضور ۲ نفر برگزار می‌شود و آخرین مهلت ثبت نام در این دوره ۲۰ خرداد می‌باشد. برای ثبت نام و کسب‌ اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه کارآموزی مرکز توانمندسازی کسب‌وکار تدبیرنگر مراجعه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب‌ها

پاسخی بگذارید

Your email address will not be published.

top